TOPlist

Barumka v přírodě

27. srpna 2018 v 18:35 | Lea |  Zuřivá reportérka v akci
Město o víkendu ožilo Barum rally. Opět po roce. Ne že bych měla něco proti fanouškům motoristického sportu, ale tato akce nijak nepatří mezi mé oblíbené. Bydlíc přes deset let přímo u hlavního tahu, nepokládám za nutné, abych se chodila dívat na rychle jedoucí auta a ještě za to zaplatila nemalou částku. A ty davy lidí! Ne, děkuji.
Už tak mi bohatě stačilo, že jsem se stihla dostat domů před uzavírkami silnic. Vždycky mě to hrozně štve s ohledem k pracujícím. Končím v práci brzy odpoledne, kdy poměrně dost lidí musí ještě několik hodin odpracovat. Cesty se uzavíraly už ve čtyři odpoledne, což mi přijde zbytečně brzy. Domů jsem se dostala tak tak. Bylo to něco málo před čtvrtou, protože mi přesun domů zabral o nějakou dobu déle. Cesty byly totálně ucpané. Kdo mohl, nasedl do auta a rychle pryč, než se celý ten blázinec spustí...

Barumku uznávám tím způsobem, že buď odjíždím také pryč ze Zlína anebo se neprodyšně zabarikáduji doma. Letos jsem udělala malou vyjímku. Shodou okolností se spolu s Barum rally konala také Noc netopýrů. K velkému štěstí na úplně opačné straně města. Sraz byl v osm na točně jedné z trolejbusových linek.
Ven se mi ani za mák nechtělo. Všude po městě se pomotávala spousta fanoušků rally, z nihž někteří na ulici cosi sprostě vyřvávali a někteří měli značně upito. Tohle vážně nechápu! Motoristický svátek, ale po městě se motá spousta opilců. Proč se behem tohoto víkendu neprodávají pouze nealko piva? Byť jen ze zásady.
Ven jsem se vypravila v přesvědčení, že dnes je to poprvé a možná taky naposledy, co budu mít možnost spatřit netopýra zblízka a ještě se o nich něco dovědět...

Neudělala jsem chybu! Myslela jsem si, že se jedná o akci, během které se při té příležitosti vypouštějí zpět do přírody kdysi hendikepovaná zvířata. V tomto případě netopýři. Když jsem vycházela z domu, vůbec mě nenapadlo, že tam kam jdu, žijí netopýři zcela volně. Velmi mě to překvapilo! Myslím, že nás bylo víc, kterým ta informace vyrazila dech. Jedná se o místo, které je velmi oblíbené mezi cyklisty, bruslaři a běžci. Svůj volný čas tu u blízkého splavu rádi tráví i pejskaři. Prostě frekventované místo. Je pravda, že netopýr přes den akorát chrápe zavěšený pod mostem a vylétá až po setmění. Stejně je to ale objev, budící mírný respekt...Detektor a identifikátor netopýrů.

Respekt je na místě před každým zvířetem. U netopýra je to ale téměř zbytečné. Tato "létající veverka" (nikoli myš, jak se traduje) má velmi dobrou orientaci v terénu. Aby ne, když létá hlavně potmě. Překážku ve své letové dráze dokáže zaregistrovat v obrovském předstihu a snadno se jí vyhne. Z tohoto důvodu je údajně velkým mýtusem netopýr zapletený ve vlasech. Podle slov našeho netopýřího průvodce není žádný netopýr tak hloupý, aby se dobrovolně zapletl do lidských vlasů, protože je to pro něj akorát veliké riziko :D.
Největší zážitek mám asi z krátkého pohlazení zvířátka. Ani nevím, k čemu bych ten dotek přirovnala, ale rozhodně to bylo něco absolutně nezapomenutelného. Průvodce s sebou totiž přivezl pár kousků ze záchranné stanice a ty se za jeho asistence daly pohladit. Netopýr kouše pouze v sebeobraně. Ve volné přírodě se živí hmyzem, takže sám od sebe člověka nekousne.
Druhým velkým zážitkem bylo lidově řečeno slyšet "jak dělá netopýr". Poslouchali jsme je přes zvláštní přístroje, které na různých frekvencích (jako když ladíte rádio) přenášely ultrazvukové signály, které netopýr vysílá. Tím je také dokáže od sebe odlišit. Ty zvuky se liší podle jejich druhu a na každé frekvenci "chytnete" jiného. Alespoň tak jsem pochopila jeho funkci. Někdy je to jako když datel klepe zobákem do stromu a jindy jsme slyšeli vcelku slušný základ pro hudební song :D...Netopýří budky. Zdroj obrázků: Google...

Tajuplný večírek skončil ukázkou netopýřího obydlí v zateplení nedalekých sídlištních domů. Jejich budování je součástí projektu Náš soused je netopýr. Pod budkou pro netopýra si spíše nepředstavujte budku pro ptáky. Jsou to hranolovité výstupky ze zdi paneláku, který má zespodu otvory jako vstupy. Nebo se jedná pouze o otvory ve zdech. V těchto zařízeních zvířata zimují.
Vůbec nelituji, že jsem se nakonec vyhnala ven. Dověděla jsem se spousty zajímavých věcí, které by mě samotnou ani nenapadlo vyhledávat. Jen mě trochu mrzí, že nemám své vlastní fotky. Byla jsem tak zvědavá a otevřená novým informacím, že jsem úplně zapomněla fotit :)...

Lea
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama