TOPlist

Den otevřených dveří ve vozovně

11. června 2018 v 16:28 | Lea |  Milý deníčku...
Sobotní ráno bylo po páteční sekáčové akci velmi bolavé. Ačkoliv se mi to ani tak nezdálo, docela jsem si mákla. Tahání se s batožinou nacpanou po okraj oblečením a doplňky do domácnosti se ukázalo jako super posilovna, ovšem s katastrofálními následky. Přepnula jsem si snad všechny svaly v těle, dokonce i ty o jejihž existenci jsem vůbec nic netušila. Snažím se to brát pozitivně - sice mě všechno bolí, ale můžu se rozvalit s kafem a knihou na pohovku, která je konečně díky sekáčové akci prázdná a nic mi na ní nezavazí :D...

Vstát musím ale bezpodmínečně, neboť se dnes koná další z mých oblíbených akcí, která se již několik let skládá ze tří částí. Den otevřených dveří ve zlínské vozovně je spojen s dnem otevřených dveří také u hasičů a v archivu města. Mezi jednotlivými místy jezdí starší typ autobusu a jak někde jezdí staré dopravní prostředky, tam já nesmím chybět!

Vypravili jsme se s přítelem do vozovny hned ráno, abychom toho stihli co nejvíce. Tato akce je sice zaměřena spíše na rodiny s dětmi, ale nikde není napsané, že se tam nemůžete vyřádit i v dospělosti. Koneckonců na dobu své největší použitelnosti starých kusů dopravní techniky pamatovali hlavně dospělí od třiceti nahoru. Některé vozy jsem si z dob dětství nevybavovala ani já. Když vezmu v potaz skutečnost, že již více než deset let jezdí Zlínem moderní nízkopodlažní vozy, dnešní zlínské děti v podstatě žádné jiné pamatovat nemohou. Až na pár starších trolejbusů, které jezdí dodnes je to pro ně skutečný středověk. Nehlásí zastávky, nemají televizku ve které běží hádanky, nemají wifinu...co tam ti rodiče sakra dělali :D!?

Je obdivuhodné, že voozy s rokem výroby 1967 si pořád drží dobrý technický stav a bezporuchovost. Nikdy jsem nezažila, že by se tyto staré skvosty porouchaly za jízdy nebo nevyjely vůbec. Krásná známka toho, s jakou láskou je o ně pečováno. Jeli jsme hned prvním příležitostným historickým spojem ke sportovní hale a zpátky. Jezdily asi čtyři typy stejné kolečko. Bylo hodně zájemců a všechny bez vyjímky jezdily totálně narvané. Měli jsme štěstí, protože na nás vyšel trolejbus vypůjčený z technického muzea v Brně, který jsem ještě neznala. Ve své době jezdíval v Plzni a v provoze sloužil jedenáct let.
Ještě než jsme se rozhodli odjet jinou historickou linkou do archivu, trvala jsem na návštěvě samotného dispečinku. Nikdy mi to časově nevycházelo. Dnes jsem řekla, že dřív odsud neodejdu :D. Také jsem si vyzkoušela sezení za volantem staré Škody Tr 15 z čehož mám asi největší zážitek, protože tento trolejbus má v nejbližších letech ze Zlína zmizet úplně a taková možnost už možná nebude.
Další z velkých zážitků mám natočený na krátkém videu a mrzí mně, že ho sem nemohu dát. Projížděli jsme totiž myčkou na autobusy. Kdo budete mít někdy příležitost, rozhodně dopručuji. Může se to zdát stejné jako v obyčejné automyčce, ale není. S autem zajedete na myčku klidně i několikrát týdně, ale s autobusem máte příležitost pouze jednou za rok.
Nejste-li pochopitelně jeho řidič a nemáte v popisu práce jej nechat umýt :)...

V archivu byl připraven kvíz pro děti i pro dospělé a na každém stanovišti jste dostali razítko za jeho splnění. Letošní téma se věnovalo Baťově kanálu, jeho výstavbě a lodnímu provozu. Každý rok to mívají pěkně připravené. Však také mají nespočetné množství zdrojů, kde čerpat kvízové otázky. Není tak divu, že část otázek pro dospělé byla někdy pekelně těžká. Dokonce razítka na "lodních lístcích" měla námořnickou a lodní tématiku. Program byl připraven s přesností na čas a v pohodě jsme stihli autobus zpátky na vozovnu. Dokonce ten samý historický, kterým jsme sem přijeli. A dokonce ten samý, kterým jsme jezdívali na školní výlety a ostatní třídy se nám kvůli němu smály - kdežto nám se na rozdíl od nich ani jednou nepokazil.
Jediné, co jsme nestihli byla exkurze u hasičů. Na jeden den jsou tři akce hrozně moc. Nedá se nic dělat, bude to muset rok počkat. Popřípadě se k hasičům dostanu při jiné příležitosti (kromě nahlašování požáru).

Malá fotogalerie k akci ve vozovně ZDE.

Lea
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama