TOPlist

Pouťová nostalgie

8. května 2018 v 10:23 | Lea |  Zuřivá reportérka v akci
Byla to jedna z nejkrásnějších poutí, na které jsem v životě byla...

...a že jsem jich nezažila zrovna málo. Poutě jsem milovala jako dítě a místo v mém srdci mají dodnes. Jen tu pražskou Matějskou snad ani mezi poutě nepočítám. Matějská pouť je spíše přehlídka atrakcí. Hodně mi na ní chybí ta pravá pouťová atmosféra. Na druhou stranu tolik lákavých a pro nás neznámých atrakcí si můžete vyzkoušet právě tam a v tom je její hlavní plus, díky kterému dokážu ledasco odpustit.
Samozřejmě, v dětství mi šlo hlavně o atrakce. Čím více (jich jezdilo hlavou dolů), tím lépe. S odstupem věku už to nepovažuji za prioritu. Dokonce si nepamatuji, kdy naposledy jsem se na nějakém kolotoči svezla. Dnes už hodnotím pouť jako uspořádaný celek prvků tradiční poutě. Takže nejen atrakce, ale také stánky, střelnice, směsice vůní sladkých laskomin, náladu a celkovou atmosféru. Jediné co mně rok od roku nepříjemně překvapí jsou ceny. Pokud si chce na pouť vyrazit rodina se dvěmi dětmi, znamená to velkou ránu do rozpočtu.

Letos o 1. Máji jsem prožila otrokovickou pouť, která byla skutečně jedna z těch nejkrásnějších a dlouho na ni nezapomenu. Pouť do které bylo zapojeno snad celé město. Nejednalo se totiž jen o jedno místo dění. Bylo jich více a byly mezi sebou propojeny autovláčkem a kromě toho také historickým autobusem a to bylo něco pro mně. Tak mně napadá, že by se o mně dalo klidně říct, že jsem kolotoče vyměnila za staré pojízdné dopravní prostředky :D.
Tímto způsobem byl propojen střed města coby hlavní místo dění, přístaviště Baťova kanálu a Štěrkoviště - vyhlášené místo ke koupání ve Zlínském kraji.
Atrakce se nacházely hned na dvou místech a mezi nimi byla hustá síť stánků, střelnic a skutečně vším co k pouti patří. Bohatý výběr občerstvení, perníčků, cukrovinek, nafukovacích balónků co uletí, když je pořádně nepřivážete. Na každém kroku vonělo něco jiného. Sem tam bylo slyšet nějakého prodejce vyvolávat nabídku svého stánku a nalákat k lidi k nákupu. V pozadí hrála hudba. Dokonce bylo na výběr, co chcete zrovna poslouchat. Hudbu a řev od kolotočů se nějak podařilo oddělit od živé kapely na pódiu. Nechápala jsem jak, když ty dvě místa byly tak blozko sobě, ale asi to mají za ty roky, co se akce koná vychytané. Lidé se bavili, setkávali se, popíjeli...
Krásné počasí pouze zvýraznilo pravou pouťovou atmosféru. Takhle má vypadat správná pouť a tak si ji i pamatuji z dětství. Je to moc krásná tradice, které bychom si měli vážit.

Když jsme s přítelem konečně prošli všechny stánky a celkově uznali, že poutě už bylo dost, ukázalo se, že je půlka dne fuč. Svoji pouť jsme zakončili v restauraci na svátečním obědě. Sice jsme si u jednoho ze stánků dávali bramborové spirály, ale na oběd to pro dva nestačilo. Restaurace, která si speciálně pro ten den připravila sváteční menu byla úplně narvaná. Obsadili jsme poslední volný stůl a zároveň počítali s tím, že možná ještě někdo přisedne. Lidé neustále přicházeli a odcházeli. Až jsem si začala říkat, že tolik lidí tu snad ani nežije :D.
Den jsem si nádherně užila a už teď vím, co budu dělat příští rok na 1. Máje. Otrokovická prvomájová pouť je rozhodně horkým favoritem. A možná se svezu i na kolotoči :)...

Lea
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama