TOPlist

Nejdůležitější otázka(y)

30. dubna 2018 v 10:53 | Lea |  Téma týdne
Každý z nás se narodil jako originál. Na světě neexistují dvě úplně stejné bytosti, které by si byly rovni tělesně i duševně. Dokonce ani dvojčata si nemusejí být vzájemně podobná. Každému jednotlivci na této planetě bylo do vínku dáno něco, co v sobě musí objevit. Někdo je talentovaný na matematiku, jiný skvěle ovládá pět hudebních nástrojů. Ať se nám talent na určitou věc zdá více či méně užitečný pro život, vždycky je to dar. Na nás je, za jak dlouho tento dar objevíme, jak budeme pečovat o jeho rozvoj a jakým způsobem jej dokážeme prodat.
Obdivuji ty, kteří od malička ví, jaké je jejich poslání a jdou si pevně za svým cílem, kterého nakonec bez větší námahy dosáhnou. Děti Štěstěny. Z takových se stávají věhlasní lékaři, právníci a objevitelé. Tím pochopitelně nechci říct, že nikdo jiný nemá právo na to, aby se stal slavným a uznávaným ve svém oboru. I ten nejmenší z nejmenších může dosáhnout úspěchu a prorazit v něčem, o čem společnost neměla dodnes ani páru. Jen musí přijít na to, co by to mělo být...

Sotva se stihnete rozkoukat po světě, do kterého jsme se narodili a rodiče už spřádají plány, jak jednou vystudujete práva a stanete se nejlépe právníkem Nejvyššího soudu. Vdáte se/ oženíte, založíte vlastní rodinu o třech dětech a rodiče na vás budou pyšní, předkládajíc vás za vzor ostatním. Obvyklá představa společnosti. Představa, která se zrodí spolu s dítětem.
Co když je to ale jinak? Co když po tom, co z vás chce mít společnost netoužíte vy sami?
Ano, stali byste se vědcem, stali byste se právníkem, kdyby vám jen učení lezlo do hlavy tak samo jako sousedovic Aničce. Vy sice bojujete s učením, zato zvládáte na tisíce praktických věcí, které zase nejdou Aničce. Učení je mučení. Raději vymýšlíte jak vyrobit něco, co vám ulehčí každodenní život. Vaše kreativita v tomto směru nezná hranic. Složili jste motokáru z torza starého kočárku - jednou složíte osobní auto. Koneckonců jste to možná právě vy, kdo musí soudkyni Anně postavit budovu soudu a stlouknout soudní lavici...

Vdát se/ oženit se a mít děti. Lehce se to řekne těm, kteří se rodinně založení již narodili a k tomu jim byla přihozena slušná kopa rodičovského citu. Někdy tento životní krok nedovolí zdraví (ať už fyzické nebo duševní), jindy zvítězí zodpovědnost a strach o to, zda budete schopni vychovat z potomků dobré lidi. Existují však případy, kdy jsou děti prostě nežádoucí. Neodsuzujme je! Rozhodli se sami, jejich potenciál může být někde úplně jinde a i ten je jejich darem.
Čtu-li dnes a denně zprávy o zabitých novorozencích a opuštěných kojencích, stále opakuji, že je možná i dobře, že někteří nemají děti vůbec. Co když jsou to právě ti, kteří by toho byli schopni, uvědomující si své riziko. Na druhou stranu, pokud někteří naši spoluobčané mohou mít čtyři a více dětí, musí být i takoví, co děti třeba nemají rádi a nechtějí je. Jinak by bylo na světě přelidněno. Příroda to má takto zařízeno správně...

Je potřeba, abychom si sami uvědomili, jakým způsobem chceme žít a jaké jsou NAŠE priority a nikoliv priority společnosti. Jedině pak dokážeme žít šťastně a naplněně s respektem k ostatním.
Každý jsme originál a dokonalost v tomto směru neexistuje. Hlavně nezapomeňte, že i mít práci je známka toho, že jste v životě něčeho dosáhli. Nechtít od života mnoho, ale užívat si všeho co nabídne je také cesta kupředu :).

Tak to vidíte. Z nejdůležitější otázky se mi nakonec podařilo udělat dvě:
Kdo jsme a co umíme? Co od nás očekávají ostatní a co od života očekáváme my?

Lea
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama