TOPlist

Reflexní pásky. Bezpečnost, módní vlna anebo obchodní trik?

24. července 2016 v 8:12 | Lea |  Life (úvahy, vzpomínky...)
Velmi dlouho jsem se vyhýbala pořízení reflexní pásky. Odkládala jsem, oddalovala, no, de facto jsem něco takového odmítala. Vůbec se mi nezamlouvala představa, že budu jen další poslušnou ovcí stáda a ještě ke všemu budu dobře vidět! Pro člověka který rád splyne s davem a viditelnost nevyhledává je to noční můra...

Nicméně přišlo léto a ním přišlo i to, co k němu neodmyslitelně patří. Pokud máme v cajku bicykl, jezdíme na kole. Pokud ne, chodíme pěšky. Po cestách mezi obcemi se za večerního šera či pozdě v noci vracíme z grilovaček, fesťáků a letních akcí anebo chodíme na horské túry. S meziměstskou dopravou je to přes prázdniny bída, tak nám mnoho nezbývá. Ale co. Řidiči jsou taky lidi a taky chtějí mít v létě volno!

Podobnou situaci těm výše uvedeným jsem od začátku léta řešila počítám tak pětkrát. Začala jsem tedy (ač velmi nerada) přemítat o pořízení tohoto ohyzdně barevného nesmyslu. Představa křiklavě barevného pásku, který zabije styl celého outfitu mi naháněla husí kůži. Dívala jsem se i po lidech ve městě abych provedla malý průzkum, jak to nosí druzí. Ano, to mi rozhodně pomohlo! Pokud tedy mluvíme o "takhle NE"...

Jeden příklad za všechny:
Jdu městem. Míjím štíhlou, vysokou, krásně opálenou a podle poslední módy oblečenou dívčí postavu. Na předloktí se jí pohupuje kabelka od věhlasného návrháře jejiž cenu si lze pouze představovat. A co oči (radši) nevidí, obě rukojeti jsou z každé strany opatřeny reflexní páskou! Aby toho nebylo málo, každá z nich má jinou barvu! Kabelka jemné smetanové barvy, která jinak perfektně ladí k botům (a k nehtům) ztrácí absolutně své kouzlo a styl!
Proti bezpečnosti nenamítám samozřejmě ani slůvko. Slečna je vidět i při snížené viditelnosti, tleskám. Otázkou zůstává, zda je to právě ona, která ji plně využije. Celkovým dojmem na mně totiž působí jako vyloženě městský typ. Určitě si jezdí v drahých autech svých milenců anebo svým vlastním. Pěšky se pohybuje pouze mezi parkovištěm a kanclem. A na rovinu. Dokáže si ji vůbec někdo představit, jít na těch štekláčích po silnici třeba i pět kilometrů!?

Dluho jsem hledala tu svoji, která by mi sedla a nezabila styl, na kterém si zakládám. Nakonec jsem ji sehnala. K mému překvapení bílou! Nezaujala mně pouze klasická neutrální barva, která je snadno kombinovatelná, ale přímo na té pásce byl natištěný citát Paula Jefferse. Díky tomu tvrdím, že si reflexní prvek našel mně než já jeho! Vždyť měli už jen poslední kus ve stojanu, který čekal zajisté na mně :).
Páska se mi sice jeví pořád stejně nevkusně, ale alespoň má normální barvu a když už nic jiného, alespoň za ten krásný citát se nebudu muset stydět! A až se časem seškrábe? Udělám si reflexní reklamní plochu. Na bílém pozadí bezvadně vynikne adresa mého blogu :)...

,,Překážky se stavějí do cesty obyčejným lidem proto, aby se z nich stali lidé neobyčejní."
- Paul Jeffers -

Včera došlo na první využití barevného nesmyslu v praxi. Šla jsem se koupat na své oblíbené místo, kam se musí kus dojít po krajnici podél cesty. Ideální příležitost! Sbalila jsem plavky, ručník, deku, dvě knížky a vyrazila s páskou omotanou okolo ucha na tašce.
Teprve po cestě k rybníku mně napadla ta věc, která pojí reflexní pásku pouze s módním prvkem a tím i úžasnou výdělečnou příležitostí pro obchodníky. Nejsem řidič a z auta nedokážu posoudit užitečnost. Osobně mi ta páska přišla naprosto k ničemu! Alespoň teď v této chvíli! Vysvětlím.
Jako jednotlivec bylo zapotřebí jít po levé krajnici. Jelikož jsem pravák, tašku nosím logicky na levém rameni :D. Výsledek? Reflexní prvek tedy mířil někam do křoví a nikoliv do vozovky. To samé tedy plat i o kabelkách. Na těch jsou pásky podle mně zcela zbytečné! Nosí-li je ženy-pravačky. Reflexní prvek se tak vyplatí mít spíše na batohu či krosně. Na taškách na rameno typu IKEA, jako jsem nesla včera já by se to oplatilo pouze tehdy, kdybych byla součástí útvaru chodců na silnici. Skupina chodců chodí vpravo. Taška s reflexním prvkem by tedy šla do cesty. U skupiny ale stačí když je viditelně označen první a poslední chodec...
Abych byla vidět, přesunula jsem si pásek na pravé zápěstí, což už bylo do vozovky a zdálo se mi to OK. Je to ovšem děsně pohodlné! Zvlášť když z vás ve čtyřicetistupňovém vedru lije pot po litrech. Ruka se mi pod páskou potila a tepala jakoby měla upadnout. Ještě štěstí, že cesta trvala jen půl hodiny. Déle bych to asi nedala...

Opravdu nejsem řidič a nedokážu posoudit z jeho pohledu. Já jen doufám, že se teď po zviditelnění mojí maličkosti v silničním provozu nestanu jen živým terčem :).

Závěrem mám jednu otázku. Prodávají se i reflexní prvky v černém provedení. Máte s tím někdo zkušenosti? Díky za názory.

Lea
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama