TOPlist

Nábytkářské umění pro amatéry(ky)

2. září 2015 v 15:47 | Lea |  Know - how
Vždycky se mi hrozně líbil a líbit se mi nadále bude paletový nábytek...
Palety, které kromě továren končívaly ve výkupnách nebo v kamnech jsou naprosto unikátním a stylovým materiálem pro výrobu nábytku. Tím povýšily z odpadu na nedostatkové zboží. Seskládat z nich můžete v podstatě cokoliv od postele až po botníky nebo knihovnu. A až vás jedna z těchto sestav přestane bavit, tak ji rozeberete a uděláte si třeba posezení na terasu Úžasný. Palety mají neomezenou možnost využití.

I mně se po dvou letech podařilo získat pár naprosto krásných palet a rozhodla jsem se, že se pustím do výroby postele. Fajnšmekry předem upozorňuji na to, že následující popis, jak postel vyrobit psala žena bez předchozích zkušeností s broušením, lakováním a dalšími úpravami dřeva. Zkrátka vše je jednou poprvé...

Do čtvrtého patra bez výtahu bylo dosmýkána jedna středně veliká a osm minipalet. Musela jsem si jít pak lehnout, abych byla schopná nastoupit za necelé čtyři hodiny na noční směnu :D.
Střední paletu a asi tak čtyři minipaletky použiji na postel pro matraci o rozměru 90 × 200 cm. Ze zbylých paletek vznikne odkládací stolek před pohovku. Zamýšlela jsem i podstavec pod klec s papouškem, ale představa každodenního vymetání ptačího peří z těžko přístupných prostorů mně vyléčila...

Jde se na to!

Příprava palet
Pokud jsou k paletám přicvaknuté igelity jako v mém případě, strhněte je a pomocí šroubováku a kleští odstraňte spony, kterými byly přichyceny.Příprava pracovního místa
Pro vybrušování palet hrubým papírem si vyberte místnost, kterou lze trvale větrat. Zároveň by v ní neměly být koberce, závěsy a jiné na prach náchylné materiály. Ideální by také bylo, kdyby se v ní daly pozavírat dveře, aby se prach nedostal do dalších místností. I tak je třeba počítat s vysokou prašností, proto si kromě na zem rozložených igelitů nachystejte ještě smeták, lopatku, kýbl s vodou a hadr na zem. Do vody nemusíte dávat žádný saponát, jde skutečně jen o smetení a setření prachu. Igelity se snadno vypráší do koše, to co zůstane vyřeší smeták s lopatkou a mokrý hadr. Vím, že by se celý problém vyřešil přesunem práce někam do dílny nebo na dvorek, ale ne každý to štěstí má...
Broušení
Palety položte na igelity a vyhlaďte je pomocí brusného papíru. Vybrousit je můžete buď úplně celé anebo pouze ty části, které půjdou vidět. To je na vás! Brusný papír po práci ještě neschovávejte. Někdy je zapotřebí přebrousit palety znovu po nanesení a zaschnutí laku. Totéž platí pro igelity, které využijete při lakování. Lak jde sice odstranit odlakovačem na nehty, ale proč si zbytečně přidělávat práci Mrkající.

Podlepení kobercem
Až jsou palety vyhlazené a prostory okolo čisté a zbavené prachu, vemte kus starého koberce a nastříhejte z něj hromadu čtverců na podložení palet. Ty přilepte pomocí Herkulesu zespoda palety. Třeba jak to mám já na obrázku dole. Lze použít i filcových chráničů, ale přišlo mi zbytečné je kupovat, když jsem měla možnost použít zbytek koberce. V této fázi přípravy máte poslední možnost předběžného seskládání do finální podoby, abyste věděli jak to pak rozložit do místnosti v hotovém stavu. Klidně si je zespodu popište! Nakonec palety oprašte třeba rukavicí a nechte je tak hodinku až dvě v průvanu, aby se pořádně "vyprášily".Lakování
Znovu přichází doba igelitová! Rozložte ochrannou igelitovou vrstvu znovu na zem a položte na ni palety. Igelity by měly být čisté a bez prachu - stačí je osprchovat (vymáchat v bečce) a osušit. Lazuru pak rovnoměrně naneste za pomocí štětce. Palety jsou hodně žíznivé, takže se nebojte nanést silnější vrstvu. Nechte zaschnout 24 hodin. V případě potřeby je přebruste papírem a přelakujte ještě jednou.
Palety můžete přemáznout buď barevným nebo bezbarvým lakem. Já si zvolila přirezenost a bezbarvý lak. Nechtěla jsem zabít ležérnost použitého materiálu. Paletový nábytek má svůj osobitý styl, který je škoda narušovat Úžasný. Můžete mít ale zcela odlišný názor, nakoupit plechovku růžové a jet si v Barbie stylu :). Kdesi jsem dokonce viděla, že každá laťka je natřená jinou barvou či je dokonce duhová! Přijde mi to jako zbytečná práce, pokud na to ve finále máte hodit matraci a nepůjde to vidět. Navíc je to dobré tak pro dětský pokoj. Spoustu barevných inspirací najdete na samotném Googlu.
Lazuru seženete buď v hobby marketu anebo ve specializované prodejně s nátěry. Pokud máte pěkné palety stačí vám malá plechovka. Ta má necelý litr objemu a pokryje až 13m čtverečných. Nákup větší plechovky zvažujte pouze v případě, že cítíte nutnost palety brousit ještě jedenkrát anebo si chcete v zápalu lakování přetřít ještě třeba plot (nebude se vám už chtít, věřte mi :D). Lazura se totiž ráda zakalí a je pak na vyhození, to je škoda!

Na lakování by nemělo být ani horko ani zima. Ideální teplota je okolo dvaceti stupňů. Naplánujte si práci nejlépe na duben či září Usmívající se.


S tou teplotou si nedělám srandu! Jinak dopadnete jako já:

Jelikož jsem lakovala v polovině července a průvanu také letos moc nebylo, dost jsem si to užila! Dopadla jsem tedy tak, že jsem asi tři týdny překračovala část palet na chodbě a zbytek palet v kuchyni :). Bylo horko, takže jsem se snažila pracovat po večerech a brzy ráno (což se určitě nezamlouvalo sousedům, ačkoliv nic neříkali). Finální lakování se povedlo dokončit jedné krásně deštivé noci, kdy jsem přišla domů z odpolední a malovala jsem si až do půl třetí do rána :D. Pak následovalo poslední čtyřiadvacetihodinové přeskakování a konečně bylo na čem spát.

A je hotovo? Skoro!
Jdeme pomalu do finále! Palety rozhoďte tam, kde jste jim naplánovali působiště. Než na ně hodíte matraci, uvědomte si, že i při sebelepším opracování můžou palety ještě "drásat", což by vám zničilo matraci zničilo. Vyřešit se to dá tím, že pod ni hodíte zbytek linolea nebo koberec...Teď už je skutečně hotovo! a vy si konečně můžete hodit šlofíka po práci. Na posteli vaší vlastní výroby. Je to nádherný pocit!

Příjemný odpočinek Úžasný...


TIP: Hotovou postel můžete zastavět skříní a udělat si tak spací kout.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama