TOPlist

Gumičkové prokletí

28. října 2014 v 10:52 | Lea

Co je to Rainbow Loom?

Slovní spojení Rainbow Loom v překladu znamená "duhový stav". Jde o speciální plastovou destičky s úchyty pro malé gumičky, které se pak mezi sebou různě proplétají a háčkují. Touto novou tvořivou technikou se dají vyrobit náramky, přívěsky, ozdobné násady na tužky, či dokonce barevné copánky do vlasů, pouzdra na telefon nebo celé šaty...
Fantazií se meze nekladou a využití gumiček je opravdu všestranné.

Kde nápad vznikl a kdo jej vymyslel?

Koncept vznikl v roce 2011 v Michiganu a patentoval si jej Cheong Choon Ng (malajsijský imigrant). Původně ale na nápad přišly jeho dcery, které vyplétaly kamarádkám náramky z gumiček na primitivním stavu ze dřeva a hřebíků.
S nápadem jedné z dcer, začít prodávat a počáteční investicí 10 000 dolarů tak vznikla jedna z nejprodávanějších hraček na světě. Ze začátku nikdo nevěděl, jak s hračkou správně pracovat a tak pan Ng natočil instruktážní videa, které se dají najít na síti Youtube.com.
K nám se gumičková mánie dostala až letos v létě. Náramky z gumiček nosí například i vévodkyně Kate.

Co je k tomu potřeba a kde to seženu?

Na jednoduché základní techniky stačí háček ("prak"). Některé náramky se dají plést na prstech (na obrázku č. 4 a když pominu ztuhlé a zmodralé konečky prstů tak i č. 2 Smějící se), dvou tužkách nebo vidličkách (č. 4). Na složitější vzory, zvířátka a další výrobky už si musíte koupit stav (náramky č. 1 a 3).


Gumičky
K dostání jsou jednobarevné, vícebarevné, fosforové (svítí ve tmě) nebo takové, které mění barvu na denním světle. Jeden balíček gumiček stojí okolo 20,- Kč.


Háček
Plastový háček (nebo "prak") na háčkování bývá součástí většiny balení s gumičkami. Na naučení se základních technik bohatě stačí tento. Pro zvládnutí složitějších náramků na stavu doporučuji opatřit si kovový.


Stav
Dávejte velký pozor při jeho nákupu! Stav, který potřebujete stojí okolo stokoruny a upínací kolíčky má jak vodorovně, tak svisle v rovině! Prostřední řada kolíčků se dá vyndat a posunout. Ty levnější stojí asi 60,- Kč a kolíčky jsou rozmístěny "cik-cak". Tento rozhodně nekupujte! Z vlastní zkušenosti vím, že se na něm moc špatně vyrábí. Navíc, pokud jste úplní začátečníci a máte v úmyslu vyrábět podle instruktážních videí, určitě si kupte ten rovný. Ten se ve videích používá nejvíce. Co dokáže a nedokáže špatný stav, o tom se můžete přesvědčit na obrázku s hotovými náramky (je to náramek č. 1).


"S" clipy
Stejně jako u háčku jsou součástí balení gumyček. Slouží jako zakončení hotových výrobků.


Korálky, přívěsky...
Nejsou až tak důležité, ale prodávají se Usmívající se.

Všechny komponenty seženete v obchodech s hračkami, papírenským zbožím a uměleckými potřebami. Na internetu existují specializované e-shopy pro tuto zálibu. Vyvarujte se tržnicím! (viz. níže)

Je tato hračka zdravotně závadná?

Velmi záleží na tom, jaké gumičky kupujete. Ty se značkou Rainbow Loom jsou testované a žádná zdravotní rizika nehrozí. Padělky jsou sice levnější, ale mohou obsahovat nepovolené množství jedovatých ftalátů. Osobně bych si nikdy nekoupila gumičky ve stánku u Vietnamců...
Je jen na vás, zda na úkor zdraví ulehčíte svojí peněžence.
---------------------------------------------------------------------------------

Moje výbavička na gumičkování. K dostání jsou i sady v plastovém kufříku, jenž nejlevnější jsem viděla asi za 300,- Kč. Já jsem to vyřešila systémem "co dům dal" a musím říct, že velmi prakticky Mrkající.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama